Güvenlik Sertifikası için Lise Diploması Şart mı?

Özel güvenlik görevlisi olmak ve güvenlik sınavlarına katılmak için bazı şartlar gerekmektedir. Örneğin silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için 21 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak ve kursa katılmak için en az 18 yaşını doldurmuş ve 8 yıllık ortaokul mezunu şartları aranmaktadır.

Bu duruma istinaden eğer silahlı özel güvenlik olmak istiyorsanız sorunun cevabı evet lise diploması şarttır. Eğer silahsız özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız da en az ortaokul mezunu diploması şart.

Diploma Olmazsa Ne Olur?

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için bildiğiniz gibi İç İşleri Bakanlığı’ndan faaliyet izin belgesi almış bir özel güvenlik eğitim kurumuna kayıt olmanız gerekmektedir. Özel güvenlik eğitim kurumuna da kayıt olurken teslim edeceğiniz belgelerin arasında diploma olmak zorundadır. Aksi halde kaydınız tamamlanmaz. Eğer diplomasız bir şekilde sizin kaydınızı eğitim kurumu alırsa ve yapılacak olan denetim sonucunda diplomanızı denetim ekiplerine sunmazsa hem sınav kaydınız iptal edilir. Hemde eğitim kurumu uyarı alır. Kısacası diploma fotokopisi olmadan kursa kayıt olmak yasaktır.

Alttan Dersim Var Diplomam Bir Kaç Aya Gelecek Sorunu

Bir çok kursiyer adayı diplomasını almamış ve alttan dersi olduğunu hatta çok yakında sınavının olacağını ve 1-2 aya kadar diplomasının eline ulaşacağını söylemektedir. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi silahlı özel güvenlik kurs kaydı için lise, silahsız özel güvenlik kurs kaydı için ortaokul diploması kesinlikle şarttır.

Alttan dersiniz olsa bile sonucunda yine de geçememe gibi bir sorun teşkil edebilir. Bu nedenle kursa kayıt olmadan önce mutlaka lise veya ortaokul diploması fotokopisi alınması zorunludur.

Diplomam Yoksa Ne Olacak?

Eğer diplomanız yoksa veya bir kaç aya elinizde olacaksa kesinlikle beklemeniz gerekmektedir. Çünkü kursa kayıt olduğunuzda sizden bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklardan herhangi birini teslim etmediğiniz taktirde eğitim kurumuna denetim yapılması durumda hem siz hemde eğitim kurumu zarar görecektir.

Ara