Özel Güvenlik Olmak için Boy ve Kilo Şartı Var mıdır?

Özel güvenlik olmak isteyen bir çok kişi kurumumuz ile iletişime geçip “özel güvenlik olmak için boy ve kilo şartı var mı?” diye sorular yöneltiyor. Aslında akıllarda her ne kadar güvenlik görevlisinin boylu poslu ve atletik yapıya sahip olması kalsa da böyle bir durum söz konusu değildir. Kısacası özel güvenlik olmak için boy ve kilo şartı yoktur.

Ancak şu kısımları bilmekte yarar var. Sizlere daha önce Özel Güvenlik Olmak için Yaş Şartı Var mıdır? adlı yazıyı paylaşmıştık. Bu yazıda belirtilen yaş şartına uymanız gerekir. Bu nedenle silahlı özel güvenlik olmak için en az 22 yaşından gün almış ve en az lise mezunu olmanız gerekir. Silahsız özel güvenlik olmak için ise 19 yaşından gün almanız ve en az orta okul (8 yıllık) mezun olmanız gerekmektedir.

Ayrıca sizlerle yine daha önce paylaştığımız Özel Güvenlik Olmak İçin Genel Şartlar adlı yazımızda belirttiğimiz şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Tüm bu şartlara uygun iseniz ve sağlık raporu alırken herhangi bir sorun ile karşılaşmadıysanız özel güvenlik olabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz sağlık raporu, kursa kayıt yaptırmadan önce sizden istenmektedir. Bu nedenle kursa kayıt öncesi silahlı özel güvenlik adayları “devlet hastanesinden”, silahsız özel güvenlik adayları ise “özel hastane veya polikliniklerden” alacağı “heyet raporu” ile kayıt yaptırırlar. Bu rapor üzerinde 5 (beş) adet doktorun imzası ve hastane başhekiminin imzası bulunur. Bu rapor için hastaneye gittiğinizde KBB (Kulak-Burun-Boğaz), Ortopedi, Psikiyatri, Nöroloji ve Göz doktorlarına muayene olursunuz. Bunun neticesinde size verilen sağlık raporu üzerinde “Silahlı özel güvenlik görevlisi olur” veya “Silahsız özel güvenlik görevlisi olur” ibaresi yer alması gereklidir.

Tüm bu anlattıklarımız gördüğünüz gibi özel güvenlik olmak için boy ve kilo şartı ile alakalı hiç bir maddeyi kapsamıyor. Ancak obezite veya bunun gibi sağlık sorunları nedeniyle sağlık raporu alamazsanız özel güvenlik olamazsınız.

Ara