Özel Güvenlik Olmak için Yaş Şartı Var mıdır?

Özel güvenlik olmak için yaş şartı vardır. Bildiğiniz gibi özel güvenlik görevlileri silahlı özel güvenlik ve silahsız özel güvenlik olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kurumumuza kayıt olmaya gelen bir çok kursiyeri yaş ve mezuniyetine göre seçim yapmasını sağlarız.

Özel güvenlik olmak için yaş şartı var demiştik. Bu yaş şartı silahlı için en az 21 yaş ve lise mezunu olması iken silahsız için en az 18 yaş ve ortaokul (8 yıllık) mezun olması gerekir. Kısacası silahlı özel güvenlik olmak isteyen bir adayın 22’sinden gün almış ve lise mezunu olması gerekirken, silahsız özel güvenlik adayının da 19’undan gün alması gerekir. Bu şart alt yaş sınırıdır. Özel güvenlik olmak için üst yaş sınırı yoktur.

Üst Yaş Sınırı Ne Demek?

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için yaş şartlarını yukarıda belirttik. Bahsettiğim gibi alt yaş sınırı 18 ve 21 yaşlardır. Örneğin 17 yaşında olan birisi kesinlikle özel güvenlik olamaz ve sınavlara giremez. En az 18 yaşında olması gerekir.

Üst yaş sınırı ise yoktur. Özel güvenlik olmak isteyen kişi isterse 50 isterse de 60 olsun özel güvenlik olabilir. Önemli olan özel güvenlik olmak için genel şartları ve yaş ile mezuniyet şartlarına uygun olması yeterlidir.

İşe Girerken Yaş Sorarlar mı?

Mutlaka özel güvenlik olarak çalışan 40-50 yaşlarında görev yapan bir çok özel güvenlik gözünüze ilişmiştir. Bu yaşlarda özel güvenlik olarak görev yapan bir çok personel var. Ancak özel güvenlik kimlik kartı aldıktan sonra iş başvurusu yapacağınız iş yeri 45 yaşın altında özel güvenlik çalıştırmak istemiyorsa o projenin bileceği bir iştir. Başka projelere başvuru yaparak bir çok imkanı da değerlendirebilirsiniz.

Ara