Özel Güvenlik Silah Sınav Atışı Ne Zaman?

Özel Güvenlik Silah Sınav Atışı Ne Zaman?

Özel güvenlik olmaya aday kursiyerlerimiz genel olarak eğitim atışı ve sınav atışlarını birbiri ile karıştırırlar. Bu nedenle ilk olarak sizlere eğitim atışı ve sınav atışının ne olduğu ile alakalı bilgileri vermek istiyoruz.

Eğitim Atışı : Eğitim atışı, kursa kayıt olduktan sonra ders programınızda bulunan atıştır. Bu atış tamamen eğitim amaçlı olmakla beraber kursiyerin silah sesine ve gerçek tabanca kurallarına uyması amacıyla verilen bir eğitim türüdür. Başarı oranı 25 mermiden en az 15’inin hedefe isabet etmesidir. Ayrıca aşağıdaki insan figürü hedef kağıdıdır.

Eğitim atışlarını kayıt olduğunuz kurs belirler. Bunun nedeni eğitimi verecek eğitmenlerin ve poligonun müsaitlik durumuna bağlıdır. Eğitim atışında 25 mermi kullanılması zorunludur. 25 merminin altında atış yapılması yasaktır. İnsan figürünün içerisinden vurulması gerekir. Beyaz kısımlar karavanadır.

Özel Güvenlik Atış Kağıdı

Sınav Atışı : Özel güvenlik silah sınav atışı ise genel olarak yazılı sınavdan sonraki hafta hafta içi bir gün yapılır. Emniyetin uygun gördüğü bir poligonda gerçekleşen atışlarda gerçek mermi ve gerçek tabanca kullanılır. Bu atışlarda kursiyere 5 mermi kullandırılır. Sınav notu yerine geçer.

Özel Güvenlik Silah Sınav Atışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Silah sınavı atışlarında özellikle temel kursiyerlerin çok heyecan yaptığı bir ortam olan bu atışlarda unutulmaması ve eğitmenlerin anlattıkları bire bir uygulanmalıdır. Peki bu önemli şeyler nedir?

  1. Rahat bir atış yapılmalıdır. Bacaklar omuz hizası açık ve kollar tamamen gergin olmamalıdır.
  2. Göz, gez arpacık usulü nişan alınmalıdır.
  3. Tetiği hızlı bir şekilde değil, ezerek çekmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki her silahın tetiğinin bir tetik boşluğu vardır. Eğer bu tetik boşluğu alınmazsa hedef şaşabilir.
  4. Tetiği çekerken, işaret parmağının ilk boğumu ile tetik çekilmelidir.
  5. Atış yapılırken nefes taktiği uygulanır. Aldığınız nefesin 3/2’si dışarı verilir ve tetik düşürmek için en uygun zaman budur. Aksi halde kollarınızda bir salınım ve oynama hissi meydana gelir.

Ayrıca özel güvenlik silah sınav atışı mutlaka sınav belgesi üzerinde de yazar. Bu nedenle yazılı sınava girdikten sonra sınav belgesi atılmamalı ve atış sınavına kadar saklanmalıdır.

Ara