Özel Güvenlik Yenileme Sınavında Kalma Var mı?

Özel güvenlik kimlik kartına sahip veya özel güvenlik sertifikası olan adaylar kimlik süresinin veya sertifika süresinin bitmesine en az 6 ay kala özel güvenlik kursuna kayıt yaptırması gerekiyor. Özel güvenlik olarak çalışıyor ve kimlik süresi biterse işten tazminatsız olarak çıkartılma gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Öncelikle özel güvenlik sınavında kalma var mı yok mu maddelere göz atalım.

 • Özel güvenlik yenileme sınavına katılmak şarttır.
 • Sınava girmezseniz kalırsınız.
 • Sınava girmek yeterlidir.
 • Yenileme sınavından 1 puan da alsanız veya silahlı atışlarında hiç vurmasanız da geçiyorsunuz.

Peki Neden Sınav Yapılıyor?

Bir çok yenileme yapacak özel güvenlik görevlisi “kalma yok ise neden sınav yapılıyor” diye soruyorlar. Ancak şunları bilmekte gerek var.

 1. Beş yıl önce aldığınız mesleki güvenlik bilgileri aklınızdan silinmiş olabilir.
 2. Kanunlar ile alakalı mevzuat değişiklikleri olabilir.
 3. Silahlı olan adaylar için silah bilgisi ve atışı tekrar etmesi gerekir.
 4. Tekrar alacağınız mesleki dersler ile bilgilerin tekrar edilmesi ve bilgilerin tazelenmesi sizi bir çok açıdan geliştirecektir.

Yukarıda saydığımız maddelere bir çok şey eklenebilir. Ancak eğitim önemlidir. Bu nedenle yenileme eğitimi yapacak adayların kursa katılımları zorunludur.

Sınavdan Sonra Özel Güvenlik Kimlik Kartı Süresinin Uzaması

Özel güvenlik yenileme sınavına girmek kimlik kartının süresinin uzaması anlamına gelmemektedir. Kimlik kartının veya özel güvenlik sertifika süresinin uzaması için Valiliğe başvuru yapılması gerekir. Sınava girmek veya geçmek kartınızın süresini uzatmaz.

Özellikle yenileme yapacak adayların dikkat etmesi en önemli husus kimlik kartlarının bitmesine en az 6 ay önce kursa kayıt olmaktır. Bunun nedeni ise özel güvenlik sınavları yılda 6 defa yani ortalama 2 ayda bir olduğu için ve sınavı kaçırırsanız sürenizin bitebileceği ve çalışamayacağınız anlamına geldiği için en az 6 ay ön ce kursa kayıt yaptırmanız gereklidir.

Silahlı Yenileme Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Silahlı yenileme yapmak için kursumuza kayıt olurken getirmeniz gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar şu şekildedir;

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı Fotokopisi veya Sertifika Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf

 

Silahsız Yenileme Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Silahlı yenileme yapmak için kursumuza kayıt olurken getirmeniz gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar şu şekildedir;

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı Fotokopisi veya Sertifika Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
Ara