Özel Güvenlik İş Garantisi Var Mıdır?

Kurumumuza gelen bir çok kursiyer adayı özel güvenlik iş garantisi veriyor musunuz? Diye soruyorlar. İş garantisinin olup olmadığını ve bu konu ile detaylı yazımızı aşağıdan okuyabilir ve tecrübe edinebilirsiniz.

Özel Güvenlik İş Garantisi Var Mıdır?
Kayıt olmak için gelen bir çok kursiyerimiz bizlere “özel güvenlik kaydı yaptıracağım. İş garantisi veriyor musunuz?” gibi sorular soruyorlar. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, özel güvenlik eğitim kurumlarının iş vermesi ve bunun gibi vaatlerde bulunması YASAKTIR.

İş Garantisi Neden Yasak?
5188 Sayılı Özel Güvenlik Kanununa bağlı olan “Özel Güvenlik Hizmetlerinin Birleştirilmiş Genelgesi”nde yazılı 11. Madde Eğitim konulu başlığın e bendinde yazılı şu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

ozel-guvenlik-is-garantisi

Kanun ve ilgili mevzuatı gereğince özel güvenlik eğitim kurumlarının amacı özel güvenlik temel ve yenileme eğitimlerini vermektir. Bunun dışında kendi eğitim kurumlarından eğitim almış kişilere iş bulmayı vaat etmek özel güvenlik eğitim kurumlarının kuruluş amaçlarından değildir. Bu nedenle, iş garantili eğitim verdiğini ilan eden, bu yolla kursiyer kaydeden eğitim kurumlarının bu faaliyetlerine izin verilmeyecektir. Bu şekilde hareket eden eğitim kurumlarına Kanunun 20 nci maddesi (d) bendi hükmü uygulanacaktır. Özel güvenlik eğitim kurumlarının iş bulmayı vaat ederek eğitim verdiklerini ilan ettiğinin tespit edilmesi halinde bu durumun Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne ve özel güvenlik eğitim kurumları hakkında yapılabilecek idari işlemlere esas olmak üzere Bakanlığa bildirilmesi gerekmektedir.

Yukarıda yazılı olan yazı “Özel Güvenlik Daire Başkanlığı”nın resmi sitesinden yayınlanmış ve resmi bir yazıdır. Dilerseniz genelgenin tamamına buradan ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.

Özel Güvenlik İş Garantisi
Şöyle düşünebilirsiniz. Bir eğitim kurumu size %100 iş garantisi sağlıyor. Ancak ne siz kurumu tanıyorsunuz ne de kurum sizi. Ayrıca özel güvenlik kimlik kartı olmadan çalışmakta YASAKTIR. Bunu size talep eden tüm kurumlar sizi de yasağın içerisine iter. Bu nedenle uzak durmalı ve önce özel güvenlik kimlik kartı alınıp sonrasında çalışma düşünülmelidir. Özel güvenlik kimlik kartı alındıktan sonra bir çok iş fırsatı zaten sizleri beklemektedir. Umarım özel güvenlik iş garantisi hakkında anlattığımız konuları anlayabilmiş ve sizlere yardımcı olabilmişizdir.

Ara