Özel Güvenlik Kursları Kaç Ay Sürer?

Özel güvenlik kursları kaç ay sürer veya özel güvenlik eğitimi ne kadar zaman alıyor gibi sorular, kursiyerlerimiz tarafından oldukça fazla sorulan sorulardan birisidir. Bu yazıyı hazırlamamızdaki neden ise kursiyerlerimizin bu konuda daha bilinçli olmasını sağlamak için hazırlanmıştır.

Özel Güvenlik Kursları Kaç Ay Sürer?

Özel güvenlik eğitimi aslında bir ay veya iki ay sürer gibi bir cevap veremeyiz. Özel güvenlik eğitimleri saat olarak hesaplanır. Dilerseniz alacağınız özel güvenlik eğitimlerinin kaç saat sürdüğü ile alakalı bilgiyi aşağıda görebilirsiniz.

Özel Güvenlik Kursları Kaç Ay Sürer?

Temel Silahlı Eğitim – 120 Saat
Temel Silahsız Eğitim – 100 Saat
Silahsızdan Silahlıya Geçme Eğitimi – 20 Saat
Silahlı Yenileme Eğitimi – 60 Saat
Silahsız Yenileme Eğitimi – 50 Saat

Yukarıdaki eğitim saatleri zorunlu olarak görülmesi gerekir. Yani temel silahlı eğitim ne 119 saat olabilir nede 121 saat olabilir. Diğer bir konu ise bir özel güvenlik kursu sınıfına günde en fazla 8 saat ders verebilir. Ayrıca dersin başladığı günden itibaren haftada bir günde tatil eklemesi gerekir. Bunu da şöyle hesaplayabiliriz.

Temel Silahlı Eğitim 120 Saat / Günlük Maximum Eğitim / 8 Saat = 15 Gün + (2 hafta süreceği için 2 günde tatil verilmesi gerekir) TOPLAM 17 Gün

Gördüğünüz gibi silahlı bir temel kursiyerin toplam eğitimi 17 gün sürmektedir. Tabi bu gün sayısı en kısa zamanda alınan eğitimdir. Eğitim kurumu eğitmen ve yer müsaitliğine göre kursu daha da uzatabilir ve 2 günden fazla tatil günü de ekleyebilir.

Gelelim “özel güvenlik kursu kaç ay sürer” sorusunun cevabına yukarıdaki eğitim saati hesaplamasına göre hesaplandığında ve en kısa sürede kurs bitirme planlanırsa aşağıdaki cevaplar sizlere yeterli olacaktır.

Temel Silahlı Eğitim En Kısa 17 Gün Sürer.
Temel Silahsız Eğitim En Kısa 13,5 Gün Sürer.
Yenileme Silahlı Eğitim En Kısa 8,5 Gün Sürer.
Yenileme Silahsız Eğitim En Kısa 7,5 Gün Sürer
Silahsızdan Silahlıya Geçiş En Kısa 3 Gün Sürer.

Ancak tekrar tekrar belirtmemde fayda var ki, özel güvenlik eğitim kurumu bu günleri daha da uzatabilir. Bu durum tamamen eğitim kurumuna bağlı olup sınıflarının ve eğitmenlerinin müsait olma durumuna göre değişir.

Özel güvenlik eğitim kurumları genel olarak kurs sürelerini uzun zamana yaymak istemez. Bunun nedeni bir an önce sınıfın bitmesi ve diğer sınıflara yer açılması mantığı ile ilerler. Bu nedenle kayıt olacağınız bir temel silahlı sınıfın 17 günde bitmesi için ders programı yapar. Bu programda da haftada bir gün tatil günü vermesi zorunludur.

Örnek ders programında ders günleri pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma tatil, cumartesi, pazar gibi bir ders programı olabilir. Unutulmaması lazım ki, haftada bir gün tatil günü olur. Ancak bu tatil günü illaki cuma değil başka bir günde olabilir.

Ara